szukasz czegoś?

Szacunek w stosownym ubiorze kobiety w miejscach świętych, podniosłych

autor:
Dziewczyna w krótkiej sukience

O tym, że stosowny ubiór w świątyniach to sprawa ważna, przekonywała 3 lata temu kampania „W progi Boże w godnym ubiorze”. Dotyczy to oczywiście nie tylko Polski, gdzie większość osób wie, jak się ubrać idąc do kościoła. Sprawa nieco się komplikuje kiedy wyjeżdżamy za granicę i nie zawsze pamiętamy o tym, żeby dowiedzieć się podstawowych rzeczy o kulturze, z którą będziemy obcować przez czas urlopu. O czy powinny pamiętać kobiety udające się do miejsc świętych?

Jak się ubrać do kościoła?

To najważniejsza zasada stosownego ubioru kobiety. Skromność i klasyka sprawią, że zachowamy szacunek dla miejsca kultu. Wchodząc w Polsce do kościoła, kobiety powinny zakładać spódnice minimum do kolana, znajdziesz je np. z Domodi.pl. Wszelkie krótsze opcje będą nie na miejscu.

pokrewne:  Wysportowana sylwetka i modne ciuchy. Dobieramy stylizację na siłownie

Ramiona również powinny być zakryte, nie tylko dlatego, że w kościołach jest zwyczajnie zimno nawet latem, ale dlatego, że dla wielu ludzi, taki strój będzie okazaniem braku szacunku również dla osób wierzących. Warto pamiętać, że miejsca kultu to nie rewia mody, nie można ubierać się ekstrawagancko czy wyzywająco, trzeba zachować powagę.

Spódnica ołówkowa

Jakie ubranie w zagranicznych miejscach kultu?

Podróżując do innych krajów warto wcześniej zaznajomić się z panującą tam kulturą. O ile z państwami europejskimi większych problemów nie ma, o tyle kraje arabskie są tutaj wyjątkowo wyczulone na strój. Nie przejdzie w nich tłumaczenie, że jesteśmy tak ubrane, bo jest zwyczajnie gorąco. W krajach islamu, kiedy udajemy się do świątyni obowiązkowo musimy zdejmować buty. Nawet jeśli są to zwykłe japonki.

pokrewne:  Piżama i szlafrok - moda w sypialni

Nie ma opcji, żeby wejść do meczetu w obuwiu. Podobnie zresztą jest z odkrytymi ramionami czy nogami. To samo tyczy się zresztą mężczyzn. Kobiety muszą pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Aby nie narazić się na gniew Muzułmanów, musimy zakryć włosy, dlatego mówi się, że chusta, nawet popularna arafatka, to wręcz obowiązkowy element w naszej walizce.

Morelowa chustka

Stylizacje wynikające z różnic kulturowych

Nieznajomość kultury szkodzi? To już powszechnie wiadomo. Głównie chodzi tutaj o różnice wynikające z zachowania, ale ubiór również jest kwestią istotną. Kiedy już zapomnimy o tych wyżej wymienionych zasadach lub zwyczajnie nie będziemy ich znały, pod większością zagranicznych świątyń, głównie tych arabskich, stoją specjalne budki, w których można wypożyczyć strój dla kobiety. Zazwyczaj wypożyczanie jest darmowe. W krajach arabskich są to przewiewne szaty okrywające ręce, nogi, ale też włosy. Sugerowałabym jednak zabranie ze sobą lnianych ubrań, które świetnie będą spisywały się w gorącym klimacie.

pokrewne:  Jak ubierała się Twiggy? Jaki był styl popularnej brytyjskiej modelki lat 60-tych?

Lniana spódnica

W miejscach kultu najważniejszy jest szacunek, który wyraża się również poprzez ubranie. Wszelkie kolorowe, pstrokate desenie na pewno nie znajdą uznania. Nawet jeśli idziemy do świątyni tylko w celu zwiedzania, należy pamiętać, żeby nie urazić czyichś uczuć i zachować należytą powagę nie tylko w zachowaniu, ale również w stroju, który na sobie mamy.

Klasyczna stylizacja

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Wasze opinie

2
  • Ekspert Radzi

    Hmm, dobrze się najpierw przygotować i poczytać wcześniej o „dress codzie” w świątyniach, w krajach, które zamierzamy odwiedzić. Potem nie popełnimy faux pas.

  • Beata

    Wiele osób nie zwraca uwagi na to jak się ubiera idąc w miejsca święte, a to źle, trzeba jednak oddać szacunek i umieć zachować się odpowiednio, by nie popełnić błędów i nie wzbudzić powszechnego zgorszenia. U nas w Polsce jeszcze może nie jest to aż tak restrykcyjne ale jadąc za granicę bywa z tym już różnie i trzeba się pilnować.

Dodaj komentarz