szukasz czegoś?

Moda lat 70-tych, od czego zacząć, jak się ubrać?

autor:
Twarz kobiety w okularach

Style w modzie mają to do siebie, że co jakiś czas lubią wracać. Błędem jest więc wyrzucanie ubrań kiedy tylko przestają być modne. Co kilka lat, do łask wraca styl lat 70. Pierwsze określenie na ten styl, jakie przychodzi nam do głowy to hippisowski lub, nonszalancja, swoboda. To główne cechy, które wyróżniają modę lat 70. Jakie ubrania warto mieć w swojej szafie, żeby w każdej chwili móc poczuć się jak „dzieci kwiaty”?

Skąd wziął się styl lat 70.?

Moda lat 70. była odpowiedzią na to, co obecnie działo się na świecie. Największy wpływ miała na to rewolucja seksualna, wyzwolenie kobiet, protesty przeciwko wojnie w Wietnamie i dążenie za wszelką cenę do pokoju na świecie. W stylu tym widoczny był trend z lat 60., czyli kultura hippisowska. Nie była ona jednak jedynym źródłem inspiracji dla nowej mody. Lata 70. XX wieku to też czas takich filmów jak znana każdemu „Gorączka sobotniej nocy” z Travoltą czy „Aniołki Charliego”. Kicz lał się z tych filmów strumieniami, co znalazło odbicie w street fashion.

pokrewne:  Czy mężczyźni rzeczywiście wolą blondynki?

Powrót szalonych lat 70.

Styl tych lat często wraca w modzie za sprawą projektantów czy też gwiazd, które polubiły kulturę omawianej dekady. Jakiś czas temu do modnych stylizacji znowu można było zaliczyć trendy tych szalonych lat. Nic więc dziwnego, że szyto coraz więcej kolekcji kojarzonych z tą epoką. Do tej pory zresztą można spotkać inspiracje latami 70. na domodi.pl, gdzie jest spory wybór takich ubrań.

Lata 70. – co było modne?

W latach 70. najmodniejszym materiałem był jeans. Nie było istotne czy pochodziło się z klasy robotniczej czy miało się lepszy status materialny, wszyscy uwielbiali ubrania z tej tkaniny i nie ograniczano się jedynie do spodni. Wraz z pojawieniem się aerobiku z Jane Fondą, do mody weszły też ubrania sportowe, czyli legginsy i body. Kobiety często wybierały długie, zwiewne sukienki, co można uznać za inspirację latami 60., które w następnej dekadzie były mocno akcentowane.

pokrewne:  5 książek o modzie, które warto przeczytać

Zwiewna sukienka Buty na koturnie Kombinezon biało-czerwony kombinezon

Jakie desenie były modne?

W latach 70. XX wieku pojęcie nudy nie miało racji bytu, co znalazło odbicie w ubraniach. Modne były wzorzyste sukienki, fantazyjne desenie, marszczenia w bluzkach. Nie można zapominać, że te lata to też dyskotekowa gorączka. Jak wtedy ubierano się na imprezy? Obowiązkowe były buty na koturnach, kombinezony, cekiny (im więcej tym lepiej), koszule z postawionymi kołnierzami i grube, kolorowe golfy.

Moda to też uroda

Tutaj panował pewnego rodzaju dualizm, przynajmniej w makijażu. Z jednej strony modne były jaskrawe barwy, mocny make up, dokładnie wyregulowane brwi, ciemne usta, a z drugiej strony zapanowała moda na „California look”, czyli brak jakiegokolwiek makijażu. Jeżeli chodzi o fryzury, tutaj też są dwie szkoły. Niektóre kobiety miały lekko podkręcone, rozpuszczone włosy, które ozdabiały np. kwiatami. Inne wybierały mocno pofalowane loki w stylu Farrah Fawcett. Mężczyźni, na znak buntu, zapuszczali włosy, a nawet decydowali się na afro. Każdy chciał być zauważony i mieć możliwość manifestacji swoich poglądów, a ten styl właśnie to umożliwiał.

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...

Wasze opinie

2
  • modna

    Ciekawy artykuł. Moda lat 70-tych była bardzo ciekawa, a to, że i dziś wraca wcale nie jest dziwne.

  • Tusia

    A styl hippie? Czemu nikt o nim nie wspomniał? Przecież to najgorętszy trend tej dekady

Dodaj komentarz