szukasz czegoś?

Suszarki, które nie niszczą ubrań – na które funkcje suszarki warto zwracać uwagę?

autor:
pralka i suszarka do ubrań

Suszarki do prania cieszą się chyba najmniejszą popularnością spośród wszystkich sprzętów AGD. Wiele osób woli postawić na pralkę z funkcją suszenia niż na dwa osobne urządzenia. Jednakże w ten sposób nie zyskują wydajnego sprzętu. Inni – rozwieszają w domu pranie twierdząc, że w suszarce uległoby zniszczeniu. Nic bardziej mylnego. Sprzęt, który oferuje większość producentów jest zaprojektowany tak, by nie zaszkodzić odzieży. Jak to jest możliwe? O tym poniżej.

Czy suszarki do prania niszczą ubrania?

Dzisiaj, przy tak szybkim tempie życia nie mamy czasu na to, by pranie posortować, wyprać, rozwiesić, poczekać aż wyschnie, a potem wyprasować. Mimo to, wiele osób wciąż stara się temu podołać. A przecież może to się stać znacznie prostsze i szybsze. Wszystko dzięki suszarkom bębnowym. Wbrew powszechnie panującej opinii – one nie niszczą odzieży. O ile oczywiście nie umieści się w niej ubrań, których producent nie zaleca suszyć w ten sposób. Taka informacja zazwyczaj widnieje na metce. Pamiętajmy także, że suszarki muszą być wyprodukowane przez doświadczonego producenta (porównaj np. na www.zadowolenie.pl). Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić: Bosch, Whirlpool, Beko.

pokrewne:  Kiedy przydają się eleganckie damskie bluzki?

Jakie są zalety korzystania z suszarek bębnowych?

Jak już wspomniano, najważniejszą zaletą suszarek jest to, że oszczędzają nasz czas. Nie musimy czekać, aż pranie wyschnie w domu, na balkonie, czy w ogrodzie. Mimo, że zajmuje sporo miejsca, świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, gdzie nie ma gdzie rozwiesić ubrań, szczególnie zimą. Rezygnacja z linek lub rozkładanej suszarki drabinkowej na rzecz tej elektronicznej sprawi, że w pomieszczeniu nie będzie gromadziła się wilgoć. Ponadto sprzęty te nie gniotą odzieży, a nawet – wyposażone są w funkcję prasowania. Warto także wspomnieć o tym, że wbrew wielu opiniom – suszarki nie zużywają dużo prądu. Skoro poznaliśmy już zalety korzystania z suszarek bębnowych, sprawdźmy, jakie dostępne są na rynku?

Rodzaje suszarek do prania

W ofercie producentów możemy znaleźć dwa rodzaje suszarek. Podział ten zastosowany został w oparciu o sposób suszenia prania. Możemy więc wyróżnić suszarki kondensacyjne i wywiewowe, zwane ewakuacyjnymi.

Pierwsze pobierają wilgoć z ubrań, a następnie zamieniają ją w parę wodną, która zmienia się (kondensuje) w wodę i skumulowana zostaje w specjalnym zbiorniku. Może być on opróżniany na trzy sposoby: przez domowników, poprzez system, który umożliwia odprowadzenie wody do kanalizacji, albo poprzez wbudowaną pompę ciepła, dzięki której ogrzane powietrze ulega schłodzeniu, co powoduje usunięcie wilgoci. To właśnie taka suszarka pozwala na pracę przy mniejszej temperaturze, dzięki czemu proces suszenia jest bardzo delikatny, a także zapewnione jest mniejsze zużycie prądu.

pokrewne:  Jak wybrać koszulę męską?

Drugi rodzaj suszarek – wywiewowe (ewakuacyjne) to model, który należy podłączyć do instalacji wentylacyjnej. Właśnie dlatego jest to coraz rzadziej wybierany sprzęt. Woda z ubrań w postaci pary wodnej jest usuwana poprzez kanał wentylacyjny. Z tego powodu najlepiej sprawdzą się w domach jednorodzinnych i szeregowych, a nie w blokach, gdzie jest to niemalże niemożliwe.

Na jakie parametry suszarki bębnowej zwrócić uwagę?

Zanim kupimy suszarkę do prania, musimy sprawdzić kilka rzeczy. Do najważniejszych parametrów należą:

  • ładowność bębna – warto kupić sprzęt o takiej samej pojemności, co pralka. Jeśli jednak chcemy większą, to sprawdźmy, czy dana suszarka umożliwia suszenie mniejszej ilości ubrań np. połowy wsadu.
  • klasa efektywności energetycznej – wiadomo, że nie chcemy płacić zbyt wysokich rachunków za prąd. Jest niewiele suszarek kondensacyjnych o klasie A, jednakże B znajdziemy całkiem sporo. Suszarki wywiewowe występują tylko w klasie C.
  • pojemność zbiornika na wodę w suszarkach kondensacyjnych – najczęściej wynosi od 4 do 5 litrów. Przydatny jest wskaźnik jego zapełnienia lub alarm, dzięki któremu unikniemy zalania pomieszczenia.
pokrewne:  Pognieciona koszula? Jak przewozić, prasować i unikać zgnieceń?

Jakie są najważniejsze funkcje suszarki bębnowej?

Przy wyborze suszarki warto kierować się także tym, jakie dodatkowe funkcje posiada:

  • funkcja opóźnionego startu – umożliwia ustawienie czasu, kiedy suszarka ma rozpocząć pracę.
  • funkcja zmiennego ruchu bębna – gdy bęben obraca się raz w prawo, raz w lewo, ubrania się mniej plączą, co pozwala je równomiernie wysuszyć.
  • liczba programów suszenia – im większa, tym łatwiej dobrać idealny program do rodzaju odzieży, co dodatkowo zagwarantuje nam, że się nie zniszczy, zostanie dobrze dosuszona, a zużycie prądu nie będzie wysokie.
  • system redukcji zagnieceń – po zakończeniu suszenia, do bębna wdmuchiwane jest zimne powietrze, dzięki czemu ubrania są mniej podatne na zagniecenia.
Rating: 4.3/5. From 7 votes.
Please wait...

Wasze opinie

1
  • aga

    Hej, a jaki model suszarki do prania teraz możesz polecić, tak do 2500 zł, bo niestety nie mam więcej na taką za 5000 zł 🙁 calbo ktoś z czytelników i podzieli się opinią? Podrawiam 🙂

Dodaj komentarz