szukasz czegoś?

Jak prasować ubrania szybko i skutecznie?

autor:
sterta wyprasowanych ubrań

Nie każdy z nas lubi prasować. Nawet pokusilibyśmy się o stwierdzenie, że ze wszystkich czynności jakie należy wykonać w domu, prasowanie jest jedną z najbardziej znienawidzonych. Ty również na samą myśl o stercie ubrań do wyprasowania dostajesz dreszczy? Na szczęście już nie musisz się tym martwić, bo oto na pomoc ruszyliśmy Ci my! Uzbrojeni w kilka porad jak szybko i skutecznie usunąć wszelkie zagniecenia z ubrań. Poznaj je już dziś!

Jak przygotować się do prasowania?

Przed rozpoczęciem każdej czynności należy dobrze przygotować sobie swój warsztat pracy. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Zanim przystąpisz do prasowania rozłóż deskę, a pod jej pokrowiec włóż grubą podkładkę – ograniczy to powstawanie zagnieceń. Możesz również oprócz podkładki położyć kawałek folii aluminiowej, która odbije ciepło. Dzięki temu zabiegowi prasowanie będzie skuteczniejsze.

pokrewne:  Suszarki, które nie niszczą ubrań - na które funkcje suszarki warto zwracać uwagę?

Przed rozpoczęciem pracy posortuj wszystkie rzeczy, zgodnie z wymaganą temperaturą prasowania. Przechodząc stopniowo od rzeczy wymagających niskiej temperatury, do tych lubiących cieplejsze klimaty zaoszczędzisz dużo czasu. Żelazko ustaw na interesującą cię temperaturę odpowiednio wcześniej, aby się nagrzało. Deskę rozłóż na takiej wysokości abyś mogła stać przy niej wyprostowana. Dzięki temu nie będzie cię bolał kręgosłup.

ręka trzymająca żelazko

Jak prasować ubrania z lnu?

Ta mało odporna na zagniecenia tkanina to koszmar każdej z nas. Na szczęście istnieje na nią skuteczny sposób. Przed rozpoczęciem prasowania włóż tkaninę na kilka minut do zamrażalnika. Materiał w styczności z gorącym żelazkiem zacznie parować i szybciej się wygładzi. Len prasuj w temperaturze 220 st. C.

pokrewne:  Jak wybrać koszulę męską?

A co z bawełną?

Ten uwielbiany przez wszystkich materiał należy prasować w temperaturze 185 st C. Przy prasowaniu tkanin bawełnianych zastosuj się do jednej prostej zasady. Ubrania w ciemnych kolorach prasuj zawsze po lewej, a jasne po prawej stronie. Dzięki temu nie zniszczą się.

Jak uprasować dżins?

Twoje ulubione spodnie, czy koszule łatwo wyprasujesz, jeśli przez rozpoczęciem tej czynności skropisz je wodą z octem. To zapobiegnie wyświecaniu się tkaniny. Zadanie ułatwi ci również kawałek wilgotnej szmatki, który będziesz przykładać do prasowanego miejsca. Silnie zagniecone ubranie warto posmarować od lewej strony mydłem.

pokrewne:  Pognieciona koszula? Jak przewozić, prasować i unikać zgnieceń?

prasowanie spodni

Jak wyprasować jedwab?

Ta wyjątkowa tkanina wymaga specyficznego traktowania. Jedwabne ubrania należy prasować w temperaturze około 130 st C. Najlepiej aby materiał był lekko wilgotny. Możesz użyć także bibuły, którą połóż między ubraniem a stopą żelazka. Ochroni to delikatny materiał przed ewentualnym zniszczeniem.

A co z tkaninami sztucznymi?

Poliester prasuj w niskiej temperaturze, ok 85 st C. Sztuczne włókna są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i mogą szybko ulec zniszczeniu. Tkaniny te prasuj na sucho. Jeśli zagniecenia są bardzo widoczne możesz te miejsca lekko pokropić wodą.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Wasze opinie

4
 • bit bit

  Najszybciej prasuje się ubrania na 5 minut przed wyjściem 😀

 • Jolka

  Szybko, ale pewnie nieskutecznie. Ja mam takie żelazko jak to z ostatniego zdjęcia, z philipsa. Ale teraz poluje na takie z boscha, które się samo wyłącza jak się nie prasuje.

 • max

  Prasuje sobie sam odzież, jak tam faceci, wyręczacie dziewczyny?

 • wiecznie spóżniona

  Ta wiedza się przyda, czasem nie ma się czasu na prasowanie, bo niestety to wszystko zajmuje czas, a do tego przy kiepskich żelazkach łatwo o zniszczenie ubrań

Dodaj komentarz