Szukasz czegoś?

Polska piękność, która podbiła Hollywood

Autor:
Naszyjnik z pereł

Niewiele mówi Wam z pewnością nazwisko Apolonia Chałupiec. Bez wątpienia nie brzmi ono gwiazdorsko, a już szczególnie nie hollywoodzko. Urodzona pod nim kobieta zrobiła jednak tak obłędną karierę, że jeżeli wspomnę o polskiej gwieździe początku XX wieku, podbijającej amerykański rynek filmowy, nie powinniście mieć żadnych wątpliwości, co do tego, o kim mowa.

Apolonia Chałupiec, czyli kto?

Młoda Apolonia mieszkała wraz z matką w Warszawie. Jej ojciec został zesłany na Sybir, obie kobiety musiały więc radzić sobie same. Przyszła Pola Negri wiedziała jednak czego chce najbardziej i w dążeniu do upragnionego celu wspomagała ją również jej rodzicielka, która zapisała nastoletnią piękność na lekcje tańca oraz warsztaty aktorskie.

Po ukończeniu warszawskiej szkoły teatralnej, początkująca artystka występowała na deskach polskich teatrów, szybko jednak zaczęto angażować ją również do filmów. Z Polski wyjechała do Berlina, gdzie grała w kilku cenionych za oceanem produkcjach, te z kolei otworzyły jej drogę do Hollywood.

mala-czarna

Jak wyglądała kariera Poli Negri?

Pola Negri szybko zdobyła popularność. Była ulubienicą reżyserów i plotkarzy, którzy roztrząsali jej liczne romanse i wydawaną na zbytki fortunę. Uwielbiała być w centrum zainteresowania, nie oszczędzała na pięknych posiadłościach, luksusowych futrach i drogiej biżuterii. Nosiła długie naszyjniki z pereł, które spływały luźno po jej sukniach, który to trend aktualny jest właściwie do dziś. Znała swą wartość, a była wówczas najlepiej opłacaną hollywoodzką aktorką.

futro

Nie bała się ekstrawagancji i nieco przerysowanych strojów, a także mocnego makijażu podkreślającego jej oryginalną urodę. Naśladowało ją wtedy wiele kobiet, które chciały żyć i wyglądać jak ona. Jeżeli dziś chciałybyśmy przybliżyć się nieco do jej nietuzinkowego wówczas stylu, warto inspirować się nowoczesną wersją sukienek z lat 20., o których poczytać możemy na stronie Groszki.pl. Pola Negri wciąż jest niekwestionowaną muzą wielu projektantów, jej wpływy widać zatem i w dzisiejszej modzie.

sznur-perel

Pola Negri – źródło inspiracji

Polska piękność inspirowała kobiety nie tylko w kwestii doboru odpowiedniego stroju, ale i w aspektach urody. To ona zapoczątkowała modę na malowanie paznokci, jako pierwsza nosiła wysokie botki na obcasach oraz sandały ubierane na gołe stopy. Niemały wpływ na modę miała także jej fryzura – chłopięca, ale zarazem niezwykle uwodzicielska. Kopiowały ją wówczas niemal wszystkie wyzwolone kobiety na całym świecie. Była dla nich niekwestionowanym wzorem i ikoną, którą za wszelką cenę chciały naśladować.

Opinie: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Komentarze

2