szukasz czegoś?

Ognisty rudzielec, czyli Rita Hayworth

autor:
suknia-wieczorowa

Kiedy na hollywoodzkim topie były platynowe blondynki, ona postanowiła wyróżnić się z tłumu, stawiając na ognisto rude pasma, które dodały jej charakteru i podkreśliły jej nietuzinkową osobowość. Pochodziła z rodziny tancerzy i sama również pracowała w tym zawodzie od 13 roku życia.

Najsłynniejsza ruda aktorka Hollywood

Jako że już wtedy wyróżniała się niezwykłą urodą, a panowała wówczas moda na poszukiwanie nowych gwiazd kina na ulicach amerykańskich miast, nierzadko zaczepiali ją reżyserzy i producenci filmowi, pragnący sprawdzić jej aktorskie umiejętności. I w tym przypadku wykazała się niemałym talentem i wkrótce czekała na nią pierwsza z jej ról. O kim mowa? O najsłynniejszym rudzielcu Hollywood – Ricie Hayworth.

pokrewne:  Niebieski anioł i prekursorka męskiej kobiecości

sukienka-wieczorowa

Rita czy Gilda?

Najbardziej znaną i cenioną rolą Rity była Gilda, którą zagrała w filmie o tym samym tytule. Wcieliła się tam w postać seksownej femme fatale, świeżej, charyzmatycznej, niebezpiecznie pociągającej i bezwzględnie zuchwałej. Pasowała do tej roli niemalże idealnie i przez wiele lat publiczność utożsamiała ją właśnie z filmową uwodzicielską modliszką o rudych bujnych lokach. Hayworth nosiła tam odważne, wydekoltowane suknie w na hiszpańską modłę, w których prezentowała się niczym prawdziwa gwiazda, odsłaniając kusząco plecy i ramiona.

W życiu prywatnym również nie stroniła od uwielbianego wówczas stylu glamour, o którym poczytać możemy na stronie BabskiŚwiat, choć jej charakter odbiegał znacznie od tego, jaki prezentowała na ekranie w roli Gildy. Była wrażliwą, skromną, skrytą i nieśmiałą kobietą, która potrafiła jednak docenić uroki życia i czerpała z niego pełnymi garściami.

pokrewne:  Co kupić na jesień? Jesienne trendy w modzie

koszulka-nocna

Rita Hayworth jako zjawiskowa pin-up girl

Każdy z nas kojarzy stylizacje pin-up, według których ubiera się dziś niejedna wielbicielka trendu retro. Nazwa pochodzi od angielskiego czasownika przypiąć, odnosząc się do plakatów pięknych, roznegliżowanych kobiet, które ozdabiały ściany męskich zakładów pracy czy pokoi.

Rita, jako jedna z pierwszych, wzięła wtedy udział w dość odważnej i ryzykownej jak na tamte czasy sesji, pokazując swe nagie ciało okryte jedynie cienką koszulą nocną i spoglądając uwodzicielsko w obiektyw aparatu. To słynne już zdjęcie miał wtedy na ścianie niemal każdy amerykański żołnierz, a kojarzyli je z pewnością wszyscy pełnokrwiści mężczyźni.

pokrewne:  5 książek o modzie, które warto przeczytać

lakier-do-paznokci

Jak ubierała się Hayworth?

Rita Hayworth ubierała się bardzo ponadczasowo. Mogłybyśmy założyć dziś większość jej kreacji, nie wyglądając w nich groteskowo i staroświecko. Każdy jej strój podkreślał jej piękne ciało, współgrał z idealnie dopracowanym makijażem i rudą fryzurą, tworząc niezwykłą całość, dzięki której aktorka zachwycała publiczność i każdego, kto miał okazję poznać ją osobiście.

Wciąż chętnie kopiujemy zresztą nie tylko jej wspaniałe stylizacje, ale i uczesanie – miękkie zaczesane i podniesione do góry loki. Jej znakiem rozpoznawczym były także czerwone usta i długie owalne paznokcie pomalowane na ten sam kolor oraz pięknie współgrające z kolorem jej włosów.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Wasze opinie

2
  • Rita <3

    Bardzo lubię Ritę 🙂 Świetna aktorka, a do tego piękna kobieta!

  • Modła

    Jak na tamte czasy to rzeczywiście była bardzo odważna, jeżeli chodzi o stylizacje. A sesja zdjęciowa? O, pewnie wiele osób odcinało ją od czci i wiary, ale na pewno utrwaliła się w pamięci wielu. Piękna, odważna i utalentowana kobieta, która znała swoją wartość 🙂

Dodaj komentarz