szukasz czegoś?

Krótka historia najmodniejszego wzoru w modzie, czyli pepitki

autor:
Poszetka-pepitka

Mówiąc pepitka często widzę tęskniące za rozumem spojrzenie mężczyzn, którzy to słowo kojarzą nieco dwuznacznie. Pepitka? A co to jest? Może jednak pipetka? Tu skojarzenia są jeszcze bardziej owocne. Pepitka to nic innego jak wzór. Trochę taka kopnięta kratka. Niby nic nadzwyczajnego, a od wieków znawcy mody szaleją na jej widok. Skąd zatem wzięła się owa pepitka?

Skąd się wzięła pepitka?

Jak to zazwyczaj bywa, najlepsze inspiracje, które dzisiaj podbijają świat mody, zaczerpnięto z odległych czasów, czyli z pierwszych wieków naszej ery, a dokładnie chodzi o wiek III. Wtedy to w Skandynawii zaczęto tkać tkaniny właśnie w deseń przypominający przekrzywioną kratkę, o czym można przeczytać na runotexpl.blogspot.com. Przyjmuje się, że to właśnie ten północny zimny kraj jest odpowiedzialny za wymyślenie tego wzoru, choć dziś już wygląda nieco inaczej.

pokrewne:  Polskie gwiazdy lubią pepitkę

Historia popularnej kratki

W XIII wieku ten wzór zauważono na Bliskim Wschodzie. Co prawda nie na ubraniach, ale na ścianach i sklepieniach. Można go również dostrzec na znanych każdemu arafatkach, jednak tych w europejskiej wersji. Prawdziwe kefije mają nieco inny deseń, chociaż bardzo zbliżony do pepitki.

Przyjmuje się, że Szkoci również mieli swój wkład w rozwój tego wzorca. W XVII wieku pepitka znalazła się na tweedowych pledach. Nie było tutaj jednak mowy o jakiejkolwiek modzie, ponieważ służyły one pasterzom, którzy właśnie owymi pledami okrywali jagnięta. Gdybyśmy dzisiaj zobaczyli małe zwierzęta ubrane w pepitkę uznalibyśmy to za szczyt snobizmu, a jednak.

pokrewne:  Klasyczne wzory w męskich ubraniach

Pepitka w latach 20. XX wieku

To właśnie wtedy nastąpił największy rozwój pepitki. Najważniejsi przedstawiciele mody oszaleli na punkcie tego wzoru. Za osobę, która wprowadziła pepitkę na salony uznaje się samą Coco Chanel. Od tego czasu wzór ten był kojarzony z luksusem i niezwykłą elegancją. Warto zaznaczyć, że pepitkę polubiły nie tylko panie. Był, i jest nadal, pewien znany na całym świecie mężczyzna, który jest mocno kojarzony z tym wzorem, chociaż mało kto zauważa, że jest to właśnie pepitka.

Kto nosi pepitkę?

Książę Karol uwielbia marynarki w tweedową kratkę. Kiedyś było to bardziej zauważalne, dziś, chcąc podążać za najnowszymi trendami, wybiera bardziej stonowane ubrania. Wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarce hasło ?Książę Karol?, a od razu zobaczymy go w tweedowej marynarce. Jeśli już pozostajemy na Wyspach Brytyjskich to warto wspomnieć o Sherlocku Holmesie, który również miał słabość do pepitki.

pokrewne:  Modna kratka u projektantów

Skąd nazwa pepitka?

Pepitka jako pepitka jest znana tylko w Polsce. Nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa ?pepita?, które określa nic innego jak pestkę. W Anglii występuje ona pod pojęciem Houndstooth, czyli psi ząb. We Francji pepitka znana jest jako Pied-de-Poule, a więc kurza stopka. Jak widać, wzór ten przypomina każdemu co innego, dlatego będąc na zakupach w zagranicznych krajach, lepiej posługiwać się innym określeniem niż pepitka, bo nikt nas nie zrozumie.

Rating: 3.8/5. From 9 votes.
Please wait...

Wasze opinie

5
 • łapka

  Dobrze wiedzieć. Bardziej przypomina kurzą łapkę niż kratę, przyznaję. 😉

 • kobitka

  Ja nie mam nic w taki wzór, choć bardzo mi się podoba. Jednakże na innych, nie ma mnie. Jakoś tak staro się w niej czuję…

 • daria

  Kupiłam ostatnio skarpetki w pepitkę – ma je marka Gabriella, świetnie wyglądają i do sukienki, i do spodni!

 • Sjxhd

  „Może jednak pipetka? Tu skojarzenia są jeszcze bardziej owocne. ”

  Jakie można mieć inne skojarzenia ze słowem „pipetka” niż rurka do odmierzania cieczy? Za rozumem i wiedzą z zajęć chemii to chyba teskni autorka tego tekstu

 • Iwona Żydek

  Typ kraty przedstawiony tutaj to nie pepita, ale kurza stopka według podręczników do materiałoznawstwa odzieżowego. Kratki są zwykle mylone. Prawdziwa pepitka wygląda nieco inaczej, Nie ma tych wypustów „na cztery strony świata”:)

Dodaj komentarz