szukasz czegoś?

Jak zrobić dziury w spodniach?

autor:
spodnie dżins z dziurami

Dziury w dżinsach są modne od wielu sezonów, chociaż właściwie moda na nie trwa od lat, regularnie powraca. Jeśli nie chcemy kupować nowych spodni, tylko dlatego, że mają dziury, a mamy w szafie dobre dżinsy, które z powodzeniem możemy nieco odmienić, to warto je podziurawić. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić dziury w spodniach.

Moda na dziury w spodniach

Jak już wspomniano na wstępie – dziury w spodniach są od kilku sezonów bardzo modne. Dawniej były oznaką buntu, dzisiaj są po prostu must have. Tego typu spodnie noszą kobiety, mężczyźni, a nawet dzieci.

Oczywiście do kupienia jest wiele modeli dziurawych dżinsów. Jedne mają delikatne przetarcia, inne spore dziury, a jeszcze inne wręcz ogromne otwory, przez które wystaje całe kolano. Są też modele, które mają tylko poziome nacięcie właśnie na kolanach. Każdy ma swój gust i niektórym to wystarczy. Wielbiciele ekstrawagancji z powodzeniem mogą postawić na ogromne dziury i całe poszarpane nogawki.

W jakich spodniach można zrobić dziury?

Do zrobienia dziur w spodniach przede wszystkim należy mieć dobrej jakości dżinsy. Chodzi o to, by nie był to materiał, w którym króluję lycra, bo efekt będzie znacznie gorszy. Czy można zrobić dziury w innych spodniach niż z dżinsu – oczywiście! Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że może to kiepsko wyglądać, a poza tym – mogą się zacząć pruć na całej długości. A jakie dżinsy wybrać? Mogą to być zarówno spodnie rurki, z niskim i wysokim stanem, choć najlepiej prezentować będą się boyfriendy.

Co jest przydatne do zrobienia dziur w dżinsach?

Przede wszystkim należy przygotować spodnie. Poza tym – sporo czasu, choć jego ilość zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Warto uzbroić się też w cierpliwość. Ponadto przydadzą się ostre nożyczki, cienki marker lub kreda, igła, szydełko lub pęseta, pumeks (opcjonalnie).

Jak zrobić dziury w spodniach?

Robienie dziur zaczyna się od zaznaczenia miejsc cięcia, czyli tych, w których chcemy mieć dziury. Najczęściej są oczywiście na kolanach, ale warto zrobić je i w innych miejscach na długości nogawki. Jak to zaznaczyć? Przede wszystkim spodnie należy założyć na siebie, stanąć przed lustrem i dopiero przejść do szkiców.

Następnie przy pomocy nożyczek dokonuje się cięć. Jeśli ma to być tylko poziome nacięcie – to koniec pracy. Jeśli chce się osiągnąć efekt dziury z przetarciami, to należy zrobić po dwa mniejsze cięcia nad i pod pierwszą linią. Ważne, by były idealnie równoległe.

Później należy przy pomocy igły, szydełka lub pęsety wyciągnąć nitki. Z obu stron przecięcia. Wyciąga się pionowe, granatowe nici, a zostają białe. To dość czasochłonne, ale warto uzbroić się w cierpliwość.

Bardziej naturalny efekt osiągnie się, jeżeli przy pomocy pumeksu delikatnie przetrze się miejsce z dziurą wypełnioną nitkami. Będą bardziej postrzępione. Po kilku praniach efekt będzie jeszcze lepszy.

Oczywiście jeśli nie podobają nam się takie nitki, to możemy je porozcinać wszystkie a od spodu naszyć materiał w innym kolorze lub po prostu zostawić dziurę i zwisające po bokach nitki. To bardziej buntownicze rozwiązanie, ale dla wielu właśnie to, co chcą osiągnąć.

Jak ozdobić spodnie z dziurami?

Same dziury to nie wszystko. Warto dodać coś więcej, by spodnie zyskały na atrakcyjności. Można od spodu dziur wszyć materiał w jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze, a nawet – wzorzysty, np. w kwiatuszki. Świetnie sprawdza się też koronka, która wypełnia dziurę, wystaje z kieszeni lub jest zakończeniem nogawek – zwłaszcza w szortach. Obecnie modne są też perełki – dobrze jest je doszyć gdzieniegdzie. To łatwe, a efektywne rozwiązanie.

Rating: 4.6/5. From 5 votes.
Please wait...

Dodaj komentarz