szukasz czegoś?

Jak ubierała się Twiggy? Jaki był styl popularnej brytyjskiej modelki lat 60-tych?

autor:
Ubrania w stylu modelki Twiggy

Kto nawet dzisiaj nie zna słynnej szczuplutkiej modelki Twiggy? Ta krucha dziewczyna zawojowała świat londyńskiej mody w latach 60-tych i 70-tych. Poza jej bardzo drobną sylwetką i dziecięcą buzią do historii przeszedł słynny styl ubierania się Twiggy. W tym artykule przybliżymy ci tę znaną ikonę mody.

Historia Twiggy

Twiggy Lawson w mediach pojawiła się w 1966 roku i wstrząsnęła nie tylko światkiem mody, ale także wpłynęła na postrzeganie kobiecego ciała. Ta niezwykle szczupła dziewczyna o twarzy lalki stała się znana na całym świecie. Warto tu wspomnieć, że pseudonim Twiggy to zdrobniała forma słowa „twig” oznaczającego gałązkę. W tym wypadku było ono jednak synonimem delikatności i wdzięku, które niezaprzeczalnie posiadała słynna modelka. Od 1966 roku świat pokochał typ kobiety o dziewczęcej figurze i ogromnych oczach.

pokrewne:  Co kupić na jesień? Jesienne trendy w modzie

Niektórzy twierdzą, że Twiggy zdobyła sławę na fali ruchów młodzieżowych, które zmieniły kanony piękna. Potrzeba odmiany, lekkości oraz chęć manifestowania swoich poglądów wylansowały tę nadmiernie szczupłą nastolatkę. A Twiggy wcale nie wywodziła się z zamożnej rodziny, która mogłaby pomóc jej w zawrotnej karierze.

Jaki styl promowała Twiggy?

Można powiedzieć, że w momencie pojawienia się na scenie mody Twiggy, świat oszalał na punkcie minispódniczek. Wiele kobiet niezależnie od posiadanego typu urody eksponowało swoje nogi w mini. Naturalnie, o ile szczuplutka modelka wyglądała fenomenalnie w takiej spódniczce, o tyle nie wszystkim paniom udało się ją naśladować. Dzięki Twiggi projektancie zaczęli zwracać baczniejszą uwagę na ubrania dla nastolatek oraz szyć coraz mniejsze rozmiary. Bardzo modna w latach 60-tych minionego wieku stała się także luźna trapezowa sukienka, do której Twiggy nosiła baleriny i podkolanówki.

pokrewne:  Niebieski anioł i prekursorka męskiej kobiecości

Wiele osób przypisuje modelce lansowanie mody na anoreksję, co oczywiście nie było prawdą, gdyż drobna figura była wynikiem jej nietypowej urody. Niemniej jednak wiele kobiet wzorując się na Twiggy zaczęło masowo się odchudzać, a projektanci wybierali coraz szczuplejsze modelki.

Modelki w krótkich sukienkach

Hity z męskiej garderoby w ubiorze Twiggy

Prążkowane swetry i charakterystyczne męskie marynarki to elementy ubioru, które wyróżniały Twiggy. Obecnie nie ma niczego dziwnego w sięganiu do męskiej garderoby, jednak w czasach kiedy moda trzymała się pewnych norm było to dużą innowacją. Trzeba jednak przyznać, że Twiggy w męskim swetrze i dopasowanej marynarce wyglądała świetnie, a dzisiejsi projektanci do teraz korzystają z jej stylu kreując dla kobiet marynarki i żakiety o męskim fasonie.

pokrewne:  Zagraj to jeszcze raz, Ingrid

Twiggy jako projektantka

Obecnie Twiggy tworzy własne kolekcje ubrań projektując głównie spodnie, marynarki, spódnice, sukienki i torebki. Wśród używanych przez Twiggy materiałów dominuje tweed i aksamit. Projektantka lubi ozdabiać swoje ubrania cekinami. Stroje lansowane przez Twiggy cechuje prostota i minimalizm, a jej kolekcje przeznaczone są zarówno dla kobiet młodych i tych bardziej dojrzałych.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Dodaj komentarz