szukasz czegoś?

Moda lat 80-tych – kicz czy gorący trend?

autor:
Mulatka z lokami na głowie

Być może już nie pamiętasz kobiet noszących ondulowane loki, bluzki z cekinami i olbrzymie bufiaste rękawy, ale wiedz, że moda lat 80-tych do dziś inspiruje projektantów. Trendy lat 80-tych wzbudzają też wiele kontrowersji w świecie mody, warto więc sobie przypomnieć co kiedyś było na topie.

Które trendy z lat 80-tych należały do najgorętszych?

Niezaprzeczalnie bufiaste rękawy należały do gorących trendów modzie lat 80-tych. Poszerzały ramiona nadając kobietom władczy wygląd. Nie brakowało fanów tego typu krojów nawet wśród piosenkarzy – wystarczy sobie przypomnieć słynnego Prince’a. Oczywiście jeśli mowa o modzie lat 80-tych to królowały getry tak zwane lajkry. Od tych kolorowych po te w panterkę czy pseudo wężową skórę – nosili ją nie tylko fani aerobiku, ale dosłownie wszyscy. W modzie lat 80-tych królował neon, im więcej jaskrawych barw w stroju tym lepiej.

pokrewne:  Wyróżnij się w szkole - wybierz pepitkę

Kurtki w neonowych kolorach

Jakie elementy mody lat 80-tych można uznać za kicz?

Pojęcie kiczu jest naturalnie kwestią sporną, ale pewne elementy mody lat 80-tych niewątpliwie przekroczyły granice dobrego smaku. Dżinsowe katany to był na pewno ogromny hit lat 80-tych nie tylko wśród przebojowych rockmenów, ale głównie wśród młodzieży, która nosiła na swoich katanach przypinki i naszywki. Szczególnie tak zwana „przyjazna buźka” osiągała szczyt popularności jeśli chodzi o przypinki i naszywki. Każdy kto żył w latach 80-tych wie jak ważne było posiadanie dresu w neonowych kolorach zwanego także kreszem przez długie lata dostępnego tylko w Pewexach. Słynna scena z filmu „Flashdance” kiedy główna bohaterka tańczy przed komisją egzaminacyjną wylansowała ocieplacze, na które zapanował prawdziwy boom, a dziewczyny mogły choć raz poczuć się jak Jennifer Beals.

pokrewne:  Co założyć do legginsów? Jakie buty? Jaka góra?

Pasiaste legginsy i trampki na nogach

Co dzisiaj pozostało z mody lat 80-tych?

Obecnie oprócz dowolności w doborze najróżniejszych fryzur, z mody lat 80-tych pozostało naprawdę wiele. W sieciówkach nadal można spotkać się z legginsami z lycry czy bufkami choć już nie takich rozmiarów jak te sprzed czterech dekad. Obecnie nadal utrzymuje się trend lansujący tak zwane „chłopczyce” czyli kobiety z krótką fryzurą i mocnym makijażem oka. Bardzo modne też dziś jest łączenie legginsów z tunikami czy krótszymi sukienkami.

Trendem nadal utrzymującym się w różnych subkulturach jest fason spodni „bananów”, które wyglądają jakby były o kilka rozmiarów za duże. Kultura disco bardzo mocno czerpie dziś z lat 80-tych szczególnie jeśli chodzi o noszenie skórzanych czarnych kurtek i sukienek z cekinami. Do dziś modne są także buty na platformach z winylu, lateksu czy sztucznej skóry. Kiedyś noszenie ich było domeną prostytutek, dziś w takich butach chodzi bardzo wiele kobiet.

pokrewne:  Lekkie i przewiewne buty sportowe: Adidas Tubular

Trendy lat 80-tych mimo że były bardzo wyraziste uznawane były za kicz. Dzisiaj moda uliczna nadal czerpie z nich wiele inspiracji, popularne street fashion to dziś neonowe stroje, buty na platformach czy punkowe fryzury. W latach 80-tych, które były bardzo wyraziste jeśli chodzi o kreowanie wizerunków, swój triumf święciło wiele gwiazd sceny takich jak Jennifer Rush, Sandra, Patrick Swayze czy Limahl.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Wasze opinie

1
  • rollecoaster

    Moda co chwile się zmienia, to co było kiedyś modne, teraz może być uznawane za kiczowate i tak samo teraz, mamy swoją modę, a za 30-40 lat będą na nas patrzeć jak na dziwaków

Dodaj komentarz