szukasz czegoś?

Jak łączyć kolory ubrań – podstawowe zasady!

autor:
Wieszak z ubraniami

Zastanawiasz się nad tym, w co się ubrać? Masz całe mnóstwo ciuchów, ale nie wiesz jak je ze sobą zestawić, żeby pasowały? Umiejętność łączenia kolorów jest bardzo przydatna, przynajmniej dla każdego, kogo choć trochę obchodzi moda i chce dobrze wyglądać. Co warto wiedzieć o łączeniu kolorów ubrań? Jakimi zasadami się kierować?

Jak łączyć kolory ubrań?

Łączenie ubrań w zestawy nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Czasem niestety bywa tak, że kupujemy niezwykle modną bluzkę czy spódnice albo spodnie, a potem okazuje się, że nie mamy nic, z czym mogłybyśmy to połączyć. Co wtedy? Na pewno warto jest znać kilka prostych zasad, które ułatwią nam zadanie, bowiem nie ma tutaj tylko jednego pewnego wyznacznika.

Koło barw – jak łączyć kolory?

O tym jak łączyć kolory ubrań podpowie koło barw (e-szafa.pl), które z łatwością znajdziecie się w sieci. Jego podstawową zasadą działania jest to, iż na podstawie przedstawionej palety kolorów jesteśmy w stanie pary barw i odcieni, które będą do siebie pasować. Innymi słowy, zestawia się ze sobą często dość kontrastujące barwy, tworzy się idealne połączenie, często dość zaskakujące. Za pomocą koła barw można uniknąć modowych wpadek, to prosty przewodnik, dający wiele opcji. Jakich konkretnie?

Łączenie kolorów kontrastujących

Posługując się kołem barw można łatwo wyłapać kolory kontrastujące ze sobą. Można to zrobić w prosty sposób biorąc pod uwagę kolory, które znajdują się po przeciwnych stronach koła. Niektórzy mogą się zdziwić, ale połączenie żółtego z fioletem naprawdę dobrze wygląda, tak samo jak różu czy czerwieni z zielenią. Przy okazji warto unikać połączeń ciemnego z ciemnym.

Łączenie kolorów pokrewnych i monochromatycznych

Tutaj także można łatwo wykorzystać koło barw, by ułatwić sprawę. Chodzi o to, by zestawić ze sobą dwa lub trzy kolory sąsiadujące na kole i będące ze sobą pokrewne. Połączenie ze sobą fioletu, granatu i błękitu wcale nie jest takim złym pomysłem! Warto także łączyć ze sobą różne odcienie tego samego koloru. W ten sposób można stworzyć ciekawą spójną stylizację, na różne okazje.

Łączenie kolorów według temperatury

Każdy kolor ma swoją temperaturę – czerwony, brązowy, pomarańczowy i żółty to kolory ciepłe, z kolei niebieski, fioletowy, zielony, róż to kolory zimne. Jeżeli więc szukamy idealnego zestawienia ubrań, najlepiej trzymać się jednej temperatury. Jest to zdecydowanie bezpieczne podejście dla osób nieprzepadających za ekstrawagancją. Przydatna może być tutaj także wiedza o naszym typie urody (wiosna, lato, jesień, zima), które wskazują, jakie kolory będą nam pasować.

Łączenie kolorów według wzoru

Jeszcze jedną ciekawą zasadą mogącą pomóc przy łączeniu ubrań według barw są także wzory. Mając na przykład koszulkę z kolorowym printem, najlepiej dobrać do niej spodnie czy spódnice w kolorze, jaki na niej dominuje. Najlepiej unikać łączenie różnych wzorów, a więc jeżeli zakładamy wzorzystą górę – dół powinien być jednolity i odwrotnie.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Wasze opinie

1
  • Jolanta

    „Najlepiej unikać łączenia różnych wzorów, a więc jeżeli zakładamy wzorzystą górę – dół powinien być jednolity i odwrotnie.” Sama nie wiem. Mam wrażenie, że dzisiaj właśnie jest inaczej. Coraz więcej kobiet widuję ubranych w różne wzory… Spodnie w kwiaty, bluzka w paski, apaszka w zwierzęcy print. No i często… dobrze to wygląda!

Dodaj komentarz