szukasz czegoś?

Dobre książki dla dzieci i młodzieży — lista wartych przeczytania

autor:
Książki

Książki to jedna z najlepszych zabawek. Rozwijają kreatywność, ułatwiają dzieciom poznawanie świata, a także wzbogacają ich słownictwo. Tylko pozornie mogą wydawać się najmniej atrakcyjne pośród tylu kolorowych, interaktywnych pluszaków czy samochodzików. Dlatego trzeba wybrać takie, które przyciągną od razu nie tylko treścią, ale… i wnętrzem.

1. Pożyczalscy

Gdzie znikają skarpetki? Czemu klucze są w innym miejscu, niż powinny? Co się stało z kawałkiem ciasta? Te oraz inne pytania codziennie zadają sobie członkowie rodzin na całym świecie. I prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna: to wszystko sprawa Pożyczalskich, czyli miniaturowych ludzi, którzy zamieszkują najgłębsze zakamarki starych budynków. Aby móc wygodnie żyć, pożyczają to, o czym ludzie często zapominają.

Jesteśmy pewni, że po takim wstępie twoje dziecko aż rwie się do czytania, dlatego mamy jeszcze kilka praktycznych informacji. Pożyczalscy to seria książek autorstwa Mary Norton. W pierwszej części, Kłopotach rodu Pożyczalskich, mali czytelnicy poznają niezwykłą rodzinę: Strączka, Dominikę i Ariettę, którzy spotykają Chłopca. I od tego zaczynają się wszystkie ich kłopoty.

We wstępie pisaliśmy, że książka powinna zachęcać nie tylko treścią, ale i wnętrzem. I to dosłownie, ponieważ chodzi o ilustracje. Dlatego jeśli jesteś zaintrygowany, koniecznie poszukaj książki Mary Norton wydanych przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Zapewniamy cię, że nie znajdziesz ładniejszego wydania, z piękniejszymi obrazkami (w internecie znajdziesz ich przykłady).

2. Osobliwy dom pani Perregrine

Osobliwy dom pani Perregrine to książka skierowana do młodzieży – pełna osobliwości, magii, ale też zwrotów akcji i sytuacji zapierających dech w piersi. Jacob Portman, który walczy z głucholcami, Emma, potrafiąca wywołać ogień czy wskrzeszający zmarłych Enoch to tylko kilka z osobliwych dzieci, które muszą uratować siebie oraz innych osobliwców (pisaliśmy, że to książka pełna osobliwości!), znajdujących się w zagrożonych upiorami Pętlach.

Od razu mamy też dobrą wiadomość – to dopiero pierwszy tom. Obecnie jest ich jeszcze trzy, a chodzą plotki, że w najbliższym czasie zostaną wydane następne. Kto nie może się już ich doczekać? Na pewno twoje dziecko!

Ciekawe książki dla młodzieży wymienia noy.pl, przedstawionych jest tam jeszcze kilka popularnych propozycji, które każdy nastolatek powinien znać.

3. Złodziejka książek

Złodziejka książek to niezwykle piękna, ale też smutna powieść Markusa Zusaka, której narratorem jest śmierć. Nostalgiczna, o zacięciu filozoficznym śmierć, która opowiada o losach dziewczynki, Liesel, która, choć nie umie jeszcze czytać, kradnie książki. A pierwszą z nich jest Podręcznik grabarza.

To opowieść o mocy słów, przyjaźni oraz o… wojnie. Nic więcej nie zdradzimy, dodamy jednak, że w naszej opinii po tę powieść powinien sięgnąć nie tylko każdy nastolatek, ale i dorosły.

4. Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty

Dla równowagi mamy teraz propozycję dla najmłodszych, czyli Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty. To tak naprawdę książka obrazkowa, w której treści jest niewiele. Ale za to jak pobudza wyobraźnię! I wyjaśnia wiele frapujących kwestii, np. skąd się biorą krasnoludki, jakie sporty olimpijskie uprawiają oraz dlaczego dzieci rano się spóźniają… Na łamach tej książki maluchy poznają ponad 465 krasnoludków oraz znajdą odpowiedzi na wiele Bardzo Poważnych Kwestii.

5. Seria Niefortunnych Zdarzeń

Wioletka, Klaus oraz Słoneczko Baudelaire w wyniku pożaru ich domu stają się sierotami i trafiają w opiekę jedynego, żyjącego krewnego (który nie do końca jest ich krewnym), hrabiego Olafa. To zapoczątkowuję Serię Niefortunnych Zdarzeń, podczas których rodzeństwo musi borykać się z kolejnymi zasadzkami Olafa, który czyha na ich majątek.

A pierwszy tom tej serii nosi tytuł… Przykry początek, ostatni natomiast Koniec końców. To 13 wciągających powieści, które, jak raz się zacznie, to nie można przestać czytać. A gdy twoje dziecko dobrnie do ostatniej strony, możesz powiedzieć mu, że na Netflixie znajdzie serial na podstawie tych książek. I choć normalnie rekomendowalibyśmy za zabranie się za inne powieści, to serial ten jest wart obejrzenia.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz