szukasz czegoś?

Czym jest stabilizator koloru do ubrań? Jak działa stabilizator kolorów przy praniu?

autor:
pranie w koszu

Kolor wypłukujący się z ubrań podczas prania to prawdziwa zmora. Bardzo często przez niego musimy pożegnać się z innymi ubraniami, które zafarbowały w pralce. Dodatkowo przez uwalnianie się barwników kolory ubrań stają się mniej intensywne. Mamy rozwiązanie na ten problem! Sprawdź, czym jest stabilizator koloru do ubrań i jak działa stabilizator kolorów przy praniu.

Czym jest i jak działa stabilizator koloru do ubrań?

Stabilizator koloru do ubrań jest środkiem chemicznym, dzięki któremu możliwe jest zatrzymanie koloru odzieży wewnątrz tkaniny i zapobieganie jego wypłukiwaniu podczas prania. Dzięki temu ubrania nie farbują innych w pralce, a dodatkowo ich kolor dłużnej jest w pełni nasycony. Warto zdecydować się na produkt z wysokim tzw. wskaźnikiem Colour Proof Factor, czyli faktorem ochronnym, którym określa się wpływ produktu na hamowanie wypłukiwania się koloru.

pokrewne:  Co zrobić, aby ubrania nie farbowały w praniu? Porady dla roztargnionych

Czym kierować się wybierając stabilizator kolorów przy praniu?

Na rynku można znaleźć stabilizatory kolorów do ubrań, które można stosować w pralce, jak i jedynie podczas prania ręcznego. Te drugie można wykorzystać np. podczas domowego farbowania metodą batiku. Naszym zdaniem można jednak użyć go także do utrwalenia koloru nowych ubrań. Warto jednak pamiętać, że ten produkt może być niewygodny do zastosowania przy ciężkich i dużych rzeczach np. jeansach czy kurtkach.

Najlepiej zdecydować się na środek, który można wykorzystać z każdym środkiem piorącym – żelem, kapsułkami, czy proszkiem do prania. Dzięki temu jest to bardziej uniwersalny produkt, który można zastosować do wielu tkanin i rodzajów ubrań. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na rodzaj stabilizatora koloru do ubrań. Istnieją bowiem takie, które można wykorzystać zarówno podczas zwykłego prania, jak i prania połączonego z farbowaniem. W drugim przypadku możliwe jest zafarbowanie i utrwalenie koloru w pralce podczas jednego cyklu prania, jak i utrwalenie zafarbowanej wcześniej przez nas tkaniny. Uważamy, że ten stabilizator kolorów do ubrań dobrze sprawdzi się zarówno podczas utrwalania ubrań farbowanych przez nas, jak i tych nowo zakupionych.

pokrewne:  Czy stabilizator koloru do ubrań jest skuteczny? Co zrobić, aby ubrania nie farbowały?

Stabilizator kolorów przy praniu – gdzie kupić?

Stabilizator koloru do ubrań to bardzo praktyczny, a przy tym niedrogi produkt. Niestety środki tego typu są dość trudno dostępne stacjonarnie. Można spróbować zakupić je w drogerii lub supermarkecie, jednak najłatwiej i najszybciej dostępne są w Internecie.

Jakie są inne metody zapobiegające wypłukiwaniu kolorów z ubrań?

Warto zaznaczyć, że dobrej jakości utrwalacz kolorów do tkanin to nie jedyna metoda, która pozwala na zatrzymanie barwnika wewnątrz tkaniny podczas prania. Podobnie jak stabilizator koloru do ubrań zadziała ocet. 1 szklankę należy wymieszać z 5 litrami zimnej wody i zamoczyć w nim ubrania na jakiś czas. Dzięki temu kolor nie będzie wypłukiwać się z tkaniny, Warto jednak pamiętać, że ocet ma bardzo silną woń, dlatego nawet po wypraniu ubrania konieczne może być jego długie wietrzenie, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. W przypadku zastosowana stabilizatora kolorów do ubrań nie będziemy mieć takiego problemu.

No votes yet.
Please wait...

Wasze opinie

1
  • waliza

    Ja nie wierzę w takie cuda, najlepiej prać posortowane kolorami i wszystko będzie okej

Dodaj komentarz