szukasz czegoś?

Jak dbać o skórzane buty? Domowe sposoby na pielęgnację obuwia

autor:
Skórzane buty

Skórzane buty mogą być bardzo wytrzymałe, jeśli tylko będziesz je w odpowiedni sposób pielęgnować. I niestety nie wystarczy przetarcie ich raz na jakiś czas ściereczką, dlatego sprawdź, jak dbać o buty ze skóry naturalnej.

Pierwsza impregnacja skórzanego obuwia

Kupując nowe buty chciałoby się od razu je założyć i pokazać całemu światu. W przypadku skórzanego obuwia, warto się jednak chwilę wstrzymać i odpowiednio je zaimpregnować przed pierwszym użyciem.

Impregnat można zakupić w praktycznie każdym sklepie obuwniczym i najlepiej zrobić to przy okazji zakupu półbutów, czy botek. Przy czym sprzedawca doradzi, który preparat będzie najlepszy dla danego typu skóry. Część sklepów internetowych „sugeruje” też odpowiedni impregnat, dlatego warto skorzystać z tych podpowiedzi.

Co daje impregnacja? Chroni buty przez wilgocią i namakaniem, ułatwia też późniejsze czyszczenie, ponieważ brud nie wnika zbyt głęboko w materiał.

A jak impregnować obuwie? Należy nałożyć preparat na cały but i poczekać aż wyschnie. Następnie trzeba powtarzać tę czynność aż do czasu, kiedy impregnat przestanie wsiąkać w materiał.

Jak czyścić skórzane buty?

Zanim zabierzesz się do czyszczenia butów, ściągnij z nich sznurówki (oczywiście, pod warunkiem, że je posiadają). Za pomocą wilgotnej, miękkiej ściereczki zetrzyj brud z powierzchni materiału.

Jeśli używasz specjalnych środków do czyszczenia butów, użyj ich dopiero po usunięciu powierzchniowych zanieczyszczeń. Przy wyborze produktu upewnij się, czy jest bezbarwny i sprawdź do jakiego rodzaju skóry został przeznaczony. Inne będą do gładkiej skóry licowej, inne do zamszu, a jeszcze inne do trudnej w utrzymaniu skóry nubuku.

Co kilka miesięcy używaj też renowatora, który służy do usuwania starych warstw pasty. Zwykła gąbka zamoczona w wodzie nie poradzi sobie z tym zadaniem.

Stosowanie pasty na buty. Domowe środki do skórzanego obuwia

Po wyczyszczeniu i całkowitym wyschnięciu butów, możesz nałożyć na nie pastę. Najpierw przy pomocy bawełnianej szmatki nałóż i rozprowadzać produkt na bucie. Potem miękką szczotką (często dołączoną do pasty), wcieraj preparat w materiał.

Pastowanie możesz wykonać dwukrotnie, jednak po pierwszym etapie poczekaj, aż skóra wyschnie. Na koniec musisz delikatnie wypolerować materiał za pomocą szmatki lub specjalnej rękawicy. To sprawi, że skóra odzyska blask i będzie wyglądać jak nowa.

Jeśli jednak nie masz takich preparatów w domu, a Twoje buty wymagają natychmiastowego czyszczenia, posłuż się domowymi produktami. Na obuwie z gładkiej skóry możesz nałożyć olej z orzechów włoskich lub powszechnie dostępną oliwę z oliwek. Niewielką ilość oleju rozprowadź na materiale i wypastuj go miękką ściereczką.

Tej metody nie możesz jednak zastosować w przypadku zamszu. Do tego rodzaju skóry użyj wewnętrznej strony skórki od banana, którą będziesz pocierać but.

Możesz także zastąpić sklepowe produkty do czyszczenia butów zimnym mlekiem (wystarczy zamoczyć w nim szmatkę do czyszczenia) lub przekrojonym na pół ziemniakiem (wcześniej trzeba jednak usunąć błoto i większe zanieczyszczenia z obuwia).

Jak dbać zimą o skórzane buty?

Zimą trzeba zintensyfikować zabiegi na skórzanych butach, ponieważ sól rozsypywana na drogach będzie wpływać na ich szybsze zniszczenie.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o nałożeniu wosku na skórę, co zabezpieczy ją przed wodą i mrozem. Gdy na materiale powstaną zacieki z wody, należy je jak najszybciej umyć przy pomocy wody z delikatnym detergentem. Nie zaleca się także ciągłego chodzenia w tych samych butach, ponieważ trzeba je regularnie wietrzyć.


Pielęgnacja butów skórzanych wymaga większego zaangażowania. Jednak, gdy odpowiednio o nie zadbasz, posłużą Ci przez wiele sezonów. A nie jest to bez znaczenia, biorąc pod uwagę cenę butów wykonanych ze skóry naturalnej…

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Wasze opinie

1
  • Melissa

    Dobrze wiedzieć, czasem szkoda byłoby aby dobre buty zbyt szybko się zniszczyły, trzeba o nie dbać, a o skórę szczególnie

Dodaj komentarz