Wzrok to jeden ze zmysłów, dzięki któremu możemy widzieć otaczający nas świat. Dbanie o niego wydaję się być więc bardzo istotne. Wiele salonów czy innych firm kusi nas reklamami typu „darmowe badanie wzroku” czy „komputerowe badanie wzroku za darmo” – spora część osób decyduje się na to, ponieważ jest za darmo oraz wygląda i brzmi profesjonalnie. Gdzie jednak powinniśmy badać wzrok, by być pewnym, że badanie naprawdę było profesjonalne? Co ile je wykonywać? I kto może je wykonać?
Badanie wzroku – jak często się badać i u kogo?
Okuliści i optometryści są w tym przypadku raczej zgodni – badanie wzroku powinno wykonywać się raz na rok lub dwa lata. Po 60. roku życia najlepiej badać się raz na rok. Ważna jest przede wszystkim regularność – nawet, jeżeli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, warto się zbadać.
Badanie okulistyczne, czyli u lekarza o specjalizacji w zakresie okulistyki, jest najbardziej znane – mówi ekspert z 1242.eu. – Lekarz ten zajmuje się głównie rozpoznawaniem schorzeń, leczeniem, stawianiem diagnoz. Takie badanie okulistyczne powinno odbywać się raz na dwa lata, aby skutecznie wykluczyć wszelkie choroby oczu.
Kiedy pragniemy zbadać wzrok i dobrać do naszej wady okulary lub soczewki, powinniśmy wybrać się do optometrysty. To osoba, która skończyła studia z optometrii i jest wykwalifikowanym specjalistą, zajmującym się właściwym doborem korekcji okularowej. Badanie u optometrysty jest tak samo profesjonalne, jak u lekarza okulisty. Pamiętajmy jednak, że optometrysta dobiera korekcję, a nie leczy choroby oczu – od tego jest okulista! Może on jednak rozpoznać jakieś schorzenia i skierować na dokładniejsze badania właśnie do okulisty.
Badania wzroku nie powinien wykonywać optyk. Może on dobrać i wykonać dla nas okulary na podstawie recepty, ale nie może nas badać i wydawać recept – zauważa specjalista z 1242.eu. – Takie zabiegi są jednak czasem spotykane – wiele reklam obiecujących „darmowe badanie wzroku” to nic innego, jak badanie specjalną maszyną – autorefraktometrem – który wykonuje komputerowe badanie wzroku. Jest ono jednak niedokładne i powinno być połączone z szeregiem innych czynności – dopiero szczegółowe, wykonane przez profesjonalistę badanie jest skuteczne i, co najważniejsze, prawidłowe.
Badanie wzroku u lekarza medycyny pracy również nie jest skuteczne, chyba że posiada on specjalizację w zakresie okulistyki, czyli jest dodatkowo okulistą. Badanie u lekarza medycyny pracy jest niepełne, zazwyczaj zawiera błędy i nie powinniśmy na jego podstawie dobierać szkieł czy soczewek kontaktowych.
Jak wygląda prawidłowe badanie wzroku?
Badanie u okulisty i optometrysty powinno wyglądać tak samo i trwać ok. 30 minut. Badanie 5 czy 10-minutowe jest zdecydowanie za krótkie. Powinno zacząć się od krótkiego wywiadu – specjalista będzie chciał dowiedzieć się o naszej historii badań, jaką pracę wykonujemy, jak dbamy o wzrok itd. Według Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki standard badania optometrycznego składa się z kilku punktów:
- sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta, zwracając uwagę zwłaszcza na układ wzrokowy,
- sprawdzenia stanu refrakcji,
- sprawdzenia stanu akomodacji,
- sprawdzenia stanu widzenia obuocznego.
Mówiąc w skrócie – właściwe badanie rozpocznie się od użycia maszyny do badania wzroku, czyli wspomnianego już autorefraktometru. Jest to badanie poglądowe, dlatego nie może być jedynym badaniem, na podstawie którego dobiera się okulary lub soczewki! Specjalista może później użyć foroptera, czyli kolejnej maszyny do sprawdzenia stanu widzenia. Przypomina ona wielkie okulary, a samo badanie skupia się na odpowiadaniu na pytania optometrysty. Następnie nakłada on oprawę próbną i dobiera konkretne szkła. W podstawowym badaniu wzroku powinno znaleźć się też czytanie z tablic, czyli optotypów.
Warto zanotować sobie te informacje i dokładnie je zapamiętać. To naprawdę ważne, zwłaszcza przy wykrytych wadach wzroku, by badać się regularnie u profesjonalistów. Nie dajmy się nabrać na reklamy, bo wzrok mamy tylko jeden!