Szukasz czegoś?

Jak stylowo ubrać się do rozmowy online, telekonferencji?

Autor:
praca zdalna

Szybki rozwój nowych technologii już od dłuższego czasu zwiastował zmiany w sposobie świadczenia pracy oraz przebiegu rozmów kwalifikacyjnych. Coraz więcej osób mogło wykonywać swoją pracę zdalnie, bez obowiązku pojawiania się codziennie w biurze, dzięki czemu poszerzyły się możliwości odnośnie szukania zatrudnienia. Siedziba firmy już nie musi znajdować się blisko naszego miejsca zamieszkania. Mająca początek w 2020 roku pandemia przyśpieszyła rozwój telekonferencji i spowodowała, że coraz więcej firm zaczęło stosować je także jako sposób na przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych.

Jak przygotować się do telekonferencji?

Przede wszystkim rozmowa online, która odbywa się przy włączonych kamerach, powinna być traktowana tak samo, jak rozmowa twarzą w twarz. Oznacza to, że powinniśmy się do niej przygotować w ten sam sposób, co do spotkania na żywo np. w siedzibie firmy. Nasz strój musi zatem odpowiadać zajmowanemu stanowisku i nie ma znaczenia to, że pracujemy w domu i wygodniej byłoby nam ubrać dres. Złym pomysłem jest założenie, że podczas wideokonferencji z reguły siedzimy, więc dolna część stroju nie ma znaczenia. Może się zdarzyć, że zmuszeni będziemy po coś sięgnąć i wstać, a wtedy oczom rozmówcy może ukazać się np. dół naszej piżamy, co byłoby bardzo nieprofesjonalne.

Oczywiście można pozwolić sobie na pewne delikatne odstępstwa, np. nic się nie stanie, jeśli sztywną oficjalną koszulę zastąpimy wygodniejszą, bawełnianą bluzką, jednak musi być ona czysta, niepognieciona i dopasowana do naszej sylwetki. W przypadku panów dopuszczalne jest założenie swetra v-neck lub kardiganu zamiast marynarki, jeśli jednak rozmowa, która ma się odbyć jest bardzo ważna, to zdecydowanie lepiej będzie prezentował się garnitur.

Jak ubrać się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie o bardzo dużym znaczeniu, w końcu to od niej zależy, czy otrzymamy pracę, na której nam zależy. Panie powinny wykonać subtelny makijaż, dobrać delikatną biżuterię i zadbać o elegancką fryzurę. Konieczny jest też oficjalny strój. Panowie również nie powinni zapominać o ułożeniu włosów i założeniu świeżo wyprasowanej koszuli i garnituru.
Podczas wideokonferencji znaczenie ma również wygląd naszego otoczenia. Zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej online, jak i wideokonferencji ze współpracownikami, których już długo znamy, powinniśmy zadbać o to, by w ich polu widzenia nie znajdował się bałagan. Przestrzeń wokół nas powinna być uporządkowana. Widok bałaganu spowoduje, że odbiór naszej osoby może być niekorzystny, nawet jeśli jesteśmy fachowcami w danej dziedzinie.

O czym warto pamiętać podczas telekonferencji?

Jest jeszcze kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę. Gdy rozmawiamy z kimś, oglądając go na ekranie monitora, to bardzo często jego wygląd jest nieco zmodyfikowany przez kamerę. Warto zatem mieć świadomość tego, jakie wzory i kolory mogą zaburzać nasz obraz. Na pewno niekorzystnie będzie się prezentować pepitka, drobna krata, czy kropki. Strój, który posiada jeden z tych deseni, może powodować, że naszego rozmówcę rozbolą oczy od oglądania go na ekranie. Nie najlepiej prezentują się również ubrania w jednolitym kolorze, dlatego najlepiej postawić na duże nadruki.

Brak ocen.
Please wait...